Bizim Mutfak

Yaz Aylarının Vazgeçilmezi: Mangal Sezonu

Yaz Aylarının Vazgeçilmezi: Mangal Sezonu

Mangal Yapmanın Püf Noktaları

Mangal Yapmanın Püf Noktaları

Mangal yapmak, yaz aylarının en keyifli aktivitelerinden biridir. Dostlarınızla ve ailenizle bir araya gelip lezzetli etlerin tadını çıkarırken, mangal başında geçirilen zamanlar unutulmaz anılar biriktirmenizi sağlar. Ancak, mangal yapmanın püf noktaları vardır. Etlerinizi doğru şekilde marine etmek ve lezzetlendirmek, mükemmel sonuçlar elde etmenizi sağlar. İşte mangal yapmanın püf noktaları:

1. Doğru Et Seçimi

Mangalda kullanacağınız etlerin kalitesi, lezzetli bir mangal keyfi için ilk adımdır. Dana biftek, kuzu pirzola, tavuk kanatları ve köfteler mangalda sıkça tercih edilen et çeşitleridir. Taze etler, mangalda daha iyi sonuç verir.

Doğru Et Seçimi

2. Doğru Kesim

Etlerin doğru şekilde kesilmesi, eşit pişmelerini sağlar. Kalın dilimlerin pişme süresi uzundur, ince dilimler ise çok çabuk kuruyabilir. Etleri ortalama 2-3 cm kalınlığında kesmek idealdir.

3. Marinasyon

Marinasyon etlerinize hem lezzet hem de yumuşaklık kazandırır. Marinasyon süresini kısaltmak ve etlerinizi daha lezzetli hâle getirmek için; dana biftek, dana bonfile ve parmak kalınlığında dilimlenmiş dana eti üzerinde Bizim Mutfak Et Marinasyon ve Çeşni Karışımı’nı kullanabilirsiniz. Tavuk bonfile, parmak kalınlığında dilimlenmiş tavuk göğsü, tavuk but ve tavuk bagette de Bizim Mutfak Tavuk Marinasyon ve Çeşni Karışımı işinizi kolaylaştıracaktır. Bu karışımlar, etlerinizi sadece 5 dakikada marine eder ve yumuşacık olmasını sağlar. Ayrıca içinde yer alan baharat karışımı, etin lezzetine lezzet katar.

Tavuk Marinasyon
Et Marinasyon

4. Izgarayı Hazırlamak

Izgaranın temiz ve önceden ısıtılmış olması, etlerin yapışmasını önler ve güzel pişmesini sağlar. Izgarayı kullanmadan önce bir fırça yardımıyla temizleyin ve yüksek ısıda birkaç dakika ısıtın.

5. Pişirme Süresi

Her etin pişme süresi farklıdır. Dana biftek için 4-5 dakika, tavuk kanatları için 6-8 dakika ve köfteler için 5-7 dakika yeterli olacaktır. Etlerin kurumaması için sürekli kontrol etmek ve fazla pişirmekten kaçınmak önemlidir.

Pişirme Süresi

6. Dinlendirme Süresi

Pişen etleri hemen servis etmek yerine birkaç dakika dinlendirmek, içindeki suların eşit dağılıp daha lezzetli olmasını sağlar. Etleri dinlendirirken üzerini folyo ile örtmek, sıcak kalmasını sağlar.

7. Mükemmel Köfteler

Mangalın vazgeçilmezlerinden biri de köftedir. Köftenin lezzetini artırmak için farklı baharatlar kullanabilirsiniz. Bu baharatları uyumlu bir şekilde birlikte kullanmak, baharatların miktarını ayarlamak kolay bir iş değildir. Fakat Bizim Mutfak Köfte Harcı ile bu sorunun üstesinden gelebilir; damakta adeta iz bırakan, yiyenlerin tadına doyamayacağı köfteler yapabilirsiniz.

Mükemmel Köfteler

Mangal yapmanın püf noktalarını bu şekilde uygulayarak, hem kendinize hem de sevdiklerinize unutulmaz bir mangal keyfi yaşatabilirsiniz. Mutfakta yemek yaparken de piknikte mangal yaparken de Bizim Mutfak lezzetleri ile pratik çözümler her zaman elinizin altında!